Ачык сабак 3-класс Адабий окуу Каткелдиева Нуржан
Дата публикации: 20.01.2017 6:51:22
Сабактын темасы: Аяз Ата
Сабактын максаты:
·Чыгарманы окуп,анын мазмунун тушуно алат.
·Кыш мезгилинин озгочулугун байкап,адамдын,жан-жаныбарлардын жашоо-шарты тууралуу ой болушу.
·„ АязАта чыныгы барбы? " –талкуулашат.
Кутулуучу натыйжа:
·Чыгарманын мазмунун тушунсо;
·Кыш мезгили жана адамдардын,жан-жаныбарлардын жашоо-шарты тууралуу билсе;
·Аяз атанын „ бар " же „ жок " экенин тушунсо;
Сабактын тиби:
Жаны материалдарды оздоштуруу.
Сабактын формасы:
Жеке ,жупта,топко иштоо.
Сабактын жабдылышы:
Тартылган мазайка,карточкалар.
Сабактын журушу:
А) Уюштуруу мезгили.
Жагымдуу маанай тартуулайбыз.
Саламатсызбы эжей!
Саламатсынбы досум!
Сага маанай:Ар дайым ачык асман болсун!
Билимин терен болсун!
Азыр биз силер менен 1,2,3,4 деп саноо менен 4-топко болунобуз.
Тун ичинде Аяз ата келип силерге ар бир топко белек кылып баштыктарды таштаган.
-Кордунорбу?
- Ооба.
-Анын ичинде таттуу белек бар бекен?
-Ооба.
-Бул силердин бугунку сабакта баалоочу белгинер болот.
1-Тапшырма.
Б) Уй ишин кайталоо.
1.Кыш мезгили кайсы учурдан кийин?
2.Канча ай кыш мезгили болот?
3.Кышындагы аба-ырайы кандай болот?
4.Кышындагы майрамдарды билесинерби?
В)Жаны теманы тушундуруу.
Кебездей экен сакалы
Алтындай экен чапаны
Балдардын баарын куттургон
Тааныйсынбы ___________.
Демек,бугунку отулуучу сабактын темасы: Аяз ата
Мага кулагынарды тошоп угуп отургула. Корком окуп берем.
Аяз Ата
Кеч куз.Асмандагы сурулгон булуттар кез-кез муздак жамгырын тогуп отот. Бир куну апам: <<Арыктагы суу каймактап калыптыр >> ,-деди.
Барып корсом,арыктын бетин жалтыраган муз каптап,анын астындагы суу чулдурап агып жатат.Апама келдим да:
-Суунун каймагы жок тура,-дедим.
-Бетиндеги жука музду суунун каймагы дейт,-деди апам.
-Аны ким жасады?
-Аяз атак еле баштабадыбы?Тун ичинде ошол жасаган тура.
Аяз атаны корбой,анын суну кантип каймактатып муз калганын билбей калганыма аябай окундум.
Эртеси кечке асман туноруп,самсаалап кар жаап турду.
Кечке жуук чыгыштан бир аз шамал журду да туноргон булуттарды алда кайда айдап кетти.Тун киргенде асманда Ай жаркырап корунуп турду.Айрыкча уйдогу жарык очкондон кийин терезеден бадырайган жылдыздарды тиктеп жатып уктап калыпмын.
Апам эрте менен ойготуп:
-Карасан,сен уктап жатканда Аяз ата келип,терезеге гул тартып койгон тура,-деп терезенин айнегин корсотту.
Чын эле сырт корунбойт.Терезенин айнегинен бир да жылчык калтырбай кооз гулдор менен ар турдуу жалбырактын суроту каптап калыптыр.Деги эле мындай суротту биздин класстан эч ким тарта алгыдай эмес.
-Аяз атак айда?-деп сурадым апамдан.
-Сыртта журот.
Шашкан бойдон жугуруп эшикке чыгып,эки жакты карадым.Айлана аппак кар.Бак-дарактар ак тон кийген адамдай дупуйот.Ал жактан да Аяз атаны коро албадым.Бнтим менен колумдун учтары,кулак,мупдум кошо бироо чымчылагандай тызылдап чыкты.Аяз атаны копко куто албай уйго кире качтым.
-Аяз ата корунбойт,кетип калган окшойт,-дедим апама таарынчымды билдирип.
-Эмне учун кетмек эле,-деди апам жай гана,-бетин менен кулагынды тызылдата чымчып ким кызартты?
Кызык.Корсо кулак,мурунду тызылдата чымчыган Аяз ата тура.
2-Тапшырма.
-Суроо: Окуя кайсы убакта болуп жатат?
-Кайсы каармандар катышты?
- „ Арыктагы суу каймактап калыптыр“дегенди кандай тушуносунор?
-Терезеге кышында гул тартылабы же жокбу?
-Бетин менен кулагынды тызылдатып ким чымчыды,-дегенди тушундунбу?
-Чыныгы Аяз Атаны качан кордунор эле?Деги ал барбы?
3-Тапшырма.
Табышмактын жообун тапкыла.
Коргонум чын,жалган эмес,
Коктон тушту сансыз кебез.
(Кар)
Баса албайт,бирок жылат,
Балдарды курсант кылат.
(Чана)
Уйу-жарда,
Ушубойт карда.
(Карга)
4-Тапшырма.
Аяз Ата темасы боюнча.
1-топ
Эссе жазышат.
2-топ
Синквейн.
3-топ
Кластер.
4-топ
Китепче жасашат.
5-Бышыктоо
Органайзер жасоо менен бышыкталат,
Балатынын тузулушу берилет.
6-Балоо.
Балдар алган таттууларын саноо менен топто бири-бирин баалашат.
7-Уйго тапшырма.
Сурот тыртып келишет.
„ Аяз Атанын белеги “ деген темада.